Home › Jak zaplanować czas z małym dzieckiem?

Jak zaplanować czas z małym dzieckiem?

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców.

Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien mijać twój dzień, aby nie zwariować. Stara reguła głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszelkie codzienne porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze. Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych dniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami.

Może więc być tak, że jednego razu odstęp będzie trwał kilka godzin, a następnie dziecko będzie wołało o jedzenie co kilka minut. Naczelną zasadą, która powinna sterować życiem młodej mamy jest brak planu dnia.

Przy nieregularnym rytmie dobowym malucha każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować. Nie denerwuj się, gdy na początku troszczenie się o dziecko będzie cię przerastać.

Wszystko przychodzi z czasem..
Klikaj na następnej stronie: polecam aparat usg